Rok Jubileuszowy 2017


ROK JUBILEUSZOWY 300-LECIA KORONACJI
CUDOWNEGO OBRAZU

MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

 

Rok 2017 to czas świętowania 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już 8 września 2016 roku i potrwają na Jasnej Górze do 8 września 2017 roku. Kulminacyjnym punktem tej wyjątkowej rocznicy będą ogólnopolskie uroczystości 26 sierpnia. Pierwsza koronacja papieskimi diademami wizerunku Jasnogórskiej Maryi odbyła się 8 września 1717 r. i była także pierwszą taką ceremonią poza Rzymem.

 

* * *

 

140. ROCZNICA objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie

 

"Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta"

 

Główne uroczystości odbędą się 16 września, kiedy do Gietrzwałdu przyjadą członkowie Episkopatu Polski. Gietrzwałd jest jedynym w Polsce miejscem objawienia, uznanym oficjalnie przez Watykan, podobnie jak Lourdes i Fatima. Cała historia zaczęła się w 1877 roku, gdy 12-letnia Barbara Samulowska i jej o rok starsza koleżanka Justyna Szafryńska ujrzały Matkę Boską i rozmawiały z nią po polsku. Objawieniami, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku, zajęły się ówczesne władze kościelne.

 

"Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!"

 

 

 

 

JUBILEUSZ 100. ROCZNICY OBJAWIEŃ FATIMSKICH

„Moje Niepokalane Serce zwycięży”

Jubileusz 100. rocznicy objawień fatimskich z udziałem Episkopatu Polski będzie miał miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem w dniu 6 czerwca 2017 roku. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył J. E. Ks. Abp. Stanisław Gądecki - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Metropolita Poznański. Tego dnia zostanie ponowiony przez Episkopat akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z prośbą jaka została skierowana przez Matkę Bożą w Fatimie. Pierwszy taki akt miał miejsce w 1946 roku, kiedy to na Jasnej Górze Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Augusta Hlonda dokonał poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Papież Franciszek w maju pojedzie do Fatimy. To ważne potwierdzenie, że objawienia Matki Bożej w tym miejscu to nie jest historia, ale nasza rzeczywistość. Aktualne jest zatem wezwanie Matki Bożej Fatimskiej do pokuty i nawrócenia.

„Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny”.

 

 

 

300-lecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie

 

W łączności z Kościołem powszechnym obchodzić będziemy 300-lecie wyłowienia figurki Matki Bożej w Aparecidzie. Sanktuarium Matki Bożej w Aparecida jest drugim sanktuarium maryjnym, najbardziej uczęszczanym na świecie. Samo miasto Aparecida do Norte, znajduje się w stanie São Paolo w Brazyli. Początki kultu Matki Bożej z Aparecidy sięgają XVIII kiedy to drugiej połowie 1717r ludnośc zamieszkująca miejscowość Guaratingueta została zawiadomiona o przyjeżdzie guwernatora stanu Sao Paulo i Minas Geras. Na cześć tak dostojnego gościa zadecydowano przygotować ucztę z dań rybnych. Zadanie złowienia odpowiedniej ilości ryb powierzono trzem miejscowym rybakom. Byli to Domingos Garcia, Felipe Pedroso i João Alves. Tym jednak mimo dużego doświadczenia nie udało sie, złowić żadnej ryby. Wiele razy rzucali sieci i za każdym razem wyciągali je puste. Kiedy zamierzali już wrócic do domów nagle w sieci pojawiła sie figurka bez głowy. Zarzucając na nowo swe sieci, wyłowili głowę, ktora jak się okazało pasowała do wyciągniętej wcześniej figurki tak dobrze, że zlączyła sie z nią nierozerwalnie. Kiedy kolejny raz rybacy rzucili swe sieci wyłowili cale mnóstwo ryb. Olbrzymia Bazylika Matki Bożej z Aparecida oraz licznie napływający pątnicy sprawiają, że stała się drugą największą bazyliką na świecie, zaraz po Bazylice Św. Piotra w Rzymie. W 1930 Matka Boża z Aparecida została uznana Świętą Patronką Brazylii.

 

 

 

Rok 2017 - Rokiem św. Brata Alberta

To czas przedłużenia i kontynuacji Jubileuszu Miłosierdzia Bożego

 

W związku z setną rocznicą śmierci św. Brata Alberta, Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła w diecezjach polskich Rok Świętego Brata Alberta w okresie od 25 grudnia 2016 r do 25 grudnia 2017 r.  Z tej okazji zaplanowanych zostało wiele wydarzeń przypominających życie i działalność krakowskiego apostoła ubogich. Najważniejszym będzie 10 czerwca uroczysta celebra w krakowskim Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, w której udział wezmą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski oraz rzesze wiernych zaangażowanych w liczne dzieła pomocy ubogim.

 

 

 

 "RÓŻANIEC DO GRANIC" - 07 października !!!

Modlitwa różańcowa dookoła Polski

Maryja jest Królową Polski, przez całe pokolenia opiekuje się nami, w krytycznych momentach historii zawsze była przy nas, a my przy Niej. Jako ratunek dla świata, Matka Boża wskazuje na modlitwę różańcową. Dlatego wierzymy, że jeśli różaniec zostanie odmówiony przez około milion Polaków na granicach kraju, to może nie tylko zmienić bieg zdarzeń, ale otworzyć serca naszych rodaków na działanie Łaski Bożej. Potężna modlitwa różańcowa może wpłynąć na losy Polski, Europy, a nawet i całego świata. Dość powiedzieć, że Maryja zawsze kieruje prośbę o częstą modlitwę różańcową, podczas każdego niemal objawienia. Zapraszamy wszystkich na wielką modlitwę „Do Granic” Polski, modlitwę do granic naszych możliwości, naszych lęków, naszych pragnienień. Poza granicę komfortu, codzienności i naszych przyzwyczajeń.

Wielka modlitwa zaplanowana jest na 07.10.2017:

w Święto Matki Bożej Różańcowej

- w I Sobotę Miesiąca.

Tego dnia udamy się na granice Polski i będziemy modlić się na różańcu. Przez tę bezprecedensową modlitwę różańcową, chcemy okazać wierność i posłuszeństwo Maryi, która niestrudzenie wzywa nas do odmawiania różańca. Chcemy też przepraszać i wynagradzać, za wszelkie bluźnierstwa, zniewagi przeciw Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Pragniemy błagać przez wstawiennictwo Matki Bożej o ratunek dla Polski i świata.

Jeśli tylko chcesz, możesz, wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu zarejestruj się na stronie:

 

 http://www.rozaniecdogranic.pl/o-rozancu-do-granic

 

 https://web.facebook.com/RozaniecDoGranic/?_rdc=1&_rdr

 

* * * 

 

 

 

„Różaniec do Granic” – 7 października 2017

- Transmisja w Radiu Maryja – 

 

Różaniec do Granic, w sobotę 7 października 2017 r., będzie transmitowany w Radiu Maryja, co umożliwi połączenie się we wspólnej modlitwie wszystkim uczestnikom akcji – w tym samym czasie będą mogli odmówić, tę samą część różańca, w każdym punkcie modlitewnym umiejscowionym na granicy.

W ten sposób modlitwa obiegnie Polskę wzdłuż całej granicy również na falach eteru. Dlatego bardzo prosimy o zabranie ze sobą na granicę przenośnych radioodbiorników lub telefonów z aplikacjami radiowymi, dzięki którym będziemy mogli włączyć się we wspólną modlitwę – piszą organizatorzy.

 

W ramach inicjatywy "Różaniec Do Granic" w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata.

 

Jak informują organizatorzy „Różańca do granic”, do akcji dołączyły lotniska w Warszawie, Poznaniu oraz Pyrzowicach.

 

Na statku, na flisackiej tratwie albo w górskim schronisku - w sobotę wzdłuż liczącej 3,5 tys. km granicy Polski staną ludzie odmawiający różaniec - zapowiedzieli organizatorzy akcji "Różaniec do granic" z fundacji "Solo Dios Basta".

 

Jak poinformowali w komunikacie przesłanym PAP organizatorzy wydarzenia, część uczestników będzie się modlić w nietypowych miejscach. W kutrach na Zatoce Puckiej odmawiać różaniec będą rybacy z Jastarni, w kajakach na Łynę wypłyną wierni z okolicy Sępopola.

Z nadbrzeża w Tolkmicku w Diecezji Elbląskiej o godz. 14.00 wyruszy specjalnie wyczarterowany na tę okazję "różańcowy" statek pasażerski, na którym będzie prowadzona modlitwa dla ok. 100 pasażerów. Z kolei w archidiecezji warmińskiej część uczestników wydarzenia uda się na granicę na katamaranach.

W diecezji tarnowskiej "Różaniec do granic" będzie odmawiany na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca. Tratwy wyruszą z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych.

 

Wyjątkowy "Różaniec", zorganizowany z myślą o najmłodszych uczestnikach, odbędzie się na Westerplatte. Najmłodsi wraz z rodzicami wezmą udział we mszy o godz. 12 i adoracji Najświętszego Sakramentu, a później staną wzdłuż granicy, by odmówić różaniec w jednym z pierwszych miejsc zaatakowanych w II wojnie światowej.

 

 Jeden z największych przewoźników kolejowych w Polsce PolRegio ogłosił promocję na bilety do miejscowości, gdzie kościoły organizują "Różaniec do granic". W obie strony będzie można pojechać za złotówkę.

 

„Różaniec do Granic” będzie miał miejsce wzdłuż granic Polski 7 października 2017 r. Tego dnia, o godzinie 10:30 pielgrzymi spotkają się w licznych kościołach stacyjnych, położonych wzdłuż granicy naszego kraju. Po odprawionej w nich Mszy Świętej udadzą się do „stref modlitwy”, gdzie o godzinie 14:00 rozpocznie się odmawianie Różańca. Krzysztof Ziemiec, Przemysław Babiarz, Dominika Figurska, Wojciech Modest Amaro, Cezary Pazura - tak jak wielu innych popularnych aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy i innych osobistości świata mediów i kultury, zostali ambasadorami akcji Różaniec do Granic.

 

  

Poza metropoliami, takimi jak Paryż, Londyn, Dublin, czy Amsterdam, Różaniec Do Granic dotrze też do krańców Europy. Wierni będą modlić się zarówno na południu w Neapolu, jak i w miejscowości Stamsund, która znajduje się w norweskim archipelagu Lofotów, za kołem podbiegunowym.

 

Do modlitwy przyłączą się także żołnierze stacjonujący w bazie lotniczej w Bagram w Afganistanie. Wspólny różaniec rozpocznie się w kaplicy wojskowej o 16:30 lokalnego czasu. W modlitwie wezmą też udział wierni w Kazachstanie, w miejscowości Kustanaj. Różaniec Do Granic odmawiany będzie również w tak odległych miejscach, jak Auckland w Nowej Zelandii czy sanktuarium maryjne w Akicie na wyspie Honsiu w Japonii.

 

– W miarę upływu czasu dołączają do nas kolejne parafie z całego świata, które chcą duchowo łączyć się w modlitwie z uczestnikami wydarzenia Różaniec Do Granic w Polsce. Obecnie mamy na naszej mapie ponad 70 takich miejsc na całym świecie, niektóre z nich są bardzo egzotyczne, i ciągle zgłaszają się nowe – mówi Lech Dokowicz, z Fundacji Solo Dios Basta, organizator wydarzenia.

 

 

Do modlitwy różańcowej o nawrócenie, błogosławieństwo i pokój na świecie włączą się także wierni z innych krajów. W portugalskiej Fatimie, grupa katolików z Anglii, Francji, Szwajcarii, Portugalii, Hiszpanii oraz Filipin i Nowej Zelandii będzie modlić się na różańcu całą noc łącząc się duchowo z uczestnikami modlitwy w Polsce.

 

"Różaniec do Granic" podbił już tyle serc, że uczestnicy i organizatorzy w diecezjach sami zaczęli rozwijać to wydarzenie. Zaowocowało to wieloma szczególnymi, unikalnymi "podwydarzeniami" - podkreślił Maciej Bodasiński, organizator wydarzenia z fundacji "Solo Dios Basta" (hiszp. "Bóg sam wystarczy").