Rok Jubileuszowy 2017


ROK JUBILEUSZOWY 300-LECIA KORONACJI
CUDOWNEGO OBRAZU

MATKI BOŻEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

 

Rok 2017 to czas świętowania 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już 8 września 2016 roku i potrwają na Jasnej Górze do 8 września 2017 roku. Kulminacyjnym punktem tej wyjątkowej rocznicy będą ogólnopolskie uroczystości 26 sierpnia. Pierwsza koronacja papieskimi diademami wizerunku Jasnogórskiej Maryi odbyła się 8 września 1717 r. i była także pierwszą taką ceremonią poza Rzymem.

 

* * *

 

140. ROCZNICA objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie

 

"Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta"

 

Główne uroczystości odbędą się 16 września, kiedy do Gietrzwałdu przyjadą członkowie Episkopatu Polski. Gietrzwałd jest jedynym w Polsce miejscem objawienia, uznanym oficjalnie przez Watykan, podobnie jak Lourdes i Fatima. Cała historia zaczęła się w 1877 roku, gdy 12-letnia Barbara Samulowska i jej o rok starsza koleżanka Justyna Szafryńska ujrzały Matkę Boską i rozmawiały z nią po polsku. Objawieniami, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku, zajęły się ówczesne władze kościelne.

 

"Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!"

 

 

 

 

JUBILEUSZ 100. ROCZNICY OBJAWIEŃ FATIMSKICH

„Moje Niepokalane Serce zwycięży”

Jubileusz 100. rocznicy objawień fatimskich z udziałem Episkopatu Polski będzie miał miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem w dniu 6 czerwca 2017 roku. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył J. E. Ks. Abp. Stanisław Gądecki - Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski - Metropolita Poznański. Tego dnia zostanie ponowiony przez Episkopat akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z prośbą jaka została skierowana przez Matkę Bożą w Fatimie. Pierwszy taki akt miał miejsce w 1946 roku, kiedy to na Jasnej Górze Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa kard. Augusta Hlonda dokonał poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

Papież Franciszek w maju pojedzie do Fatimy. To ważne potwierdzenie, że objawienia Matki Bożej w tym miejscu to nie jest historia, ale nasza rzeczywistość. Aktualne jest zatem wezwanie Matki Bożej Fatimskiej do pokuty i nawrócenia.

„Odmawiajcie codziennie Różaniec, aby uzyskać pokój dla świata i koniec wojny”.

 

 

 

300-lecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie

 

W łączności z Kościołem powszechnym obchodzić będziemy 300-lecie wyłowienia figurki Matki Bożej w Aparecidzie. Sanktuarium Matki Bożej w Aparecida jest drugim sanktuarium maryjnym, najbardziej uczęszczanym na świecie. Samo miasto Aparecida do Norte, znajduje się w stanie São Paolo w Brazyli. Początki kultu Matki Bożej z Aparecidy sięgają XVIII kiedy to drugiej połowie 1717r ludnośc zamieszkująca miejscowość Guaratingueta została zawiadomiona o przyjeżdzie guwernatora stanu Sao Paulo i Minas Geras. Na cześć tak dostojnego gościa zadecydowano przygotować ucztę z dań rybnych. Zadanie złowienia odpowiedniej ilości ryb powierzono trzem miejscowym rybakom. Byli to Domingos Garcia, Felipe Pedroso i João Alves. Tym jednak mimo dużego doświadczenia nie udało sie, złowić żadnej ryby. Wiele razy rzucali sieci i za każdym razem wyciągali je puste. Kiedy zamierzali już wrócic do domów nagle w sieci pojawiła sie figurka bez głowy. Zarzucając na nowo swe sieci, wyłowili głowę, ktora jak się okazało pasowała do wyciągniętej wcześniej figurki tak dobrze, że zlączyła sie z nią nierozerwalnie. Kiedy kolejny raz rybacy rzucili swe sieci wyłowili cale mnóstwo ryb. Olbrzymia Bazylika Matki Bożej z Aparecida oraz licznie napływający pątnicy sprawiają, że stała się drugą największą bazyliką na świecie, zaraz po Bazylice Św. Piotra w Rzymie. W 1930 Matka Boża z Aparecida została uznana Świętą Patronką Brazylii.

 

 

 

Rok 2017 - Rokiem św. Brata Alberta

To czas przedłużenia i kontynuacji Jubileuszu Miłosierdzia Bożego

 

W związku z setną rocznicą śmierci św. Brata Alberta, Konferencja Episkopatu Polski ustanowiła w diecezjach polskich Rok Świętego Brata Alberta w okresie od 25 grudnia 2016 r do 25 grudnia 2017 r.  Z tej okazji zaplanowanych zostało wiele wydarzeń przypominających życie i działalność krakowskiego apostoła ubogich. Najważniejszym będzie 10 czerwca uroczysta celebra w krakowskim Sanktuarium Jana Pawła II na Białych Morzach, w której udział wezmą przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski oraz rzesze wiernych zaangażowanych w liczne dzieła pomocy ubogim.