Kaplica Prymasowska


TABLICA OGŁOSZEŃ Z KAPLICY W CHOSZCZÓWCE
Fotoreportaż z Kaplicy
Fotoreportaż z Kaplicy

35 lat Kaplicy Kurpiowskiej

dla Mieszkańców Choszczówki

 

Dwadzieścia kilometrów od centrum Warszawy, przy trasie na Legionowo, wśród bujnych lasów znajduje się Choszczówka – miejsce od 1969 r. związane z Prymasem Tysiąclecia. Przez dwanaście lat, przeważnie raz w miesiącu, a później częściej, przyjeżdżał tam, aby odpocząć, nabrać sił do pracy, pozałatwiać biurowe sprawy i udać się na modlitwę. Abp Dąbrowski, ówczesny sekretarz Episkopatu, odwiedzając Choszczówkę, był urzeczony i stwierdził, że będzie ona wyśmienitym miejscem dla księdza prymasa – opowiada Urszula Grzelak.

Od tamtego czasu domem w Choszczówce opiekują się panie z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, popularnie nazywanego „Ósemkami”, założonego w 1942 r. w okupowanej Warszawie przez Marię Okońską. Ojcem duchowym Instytutu został prymas Stefan Wyszyński. Przez blisko czterdzieści lat członkinie Instytutu były świadkami życia dzisiejszego kandydata na ołtarze.

 

Jak prymas kaplicę sprowadził

Ksiądz prymas zawsze spotykał się z wielką życzliwością mieszkańców miejscowości. Bardzo bolało go jednak, że nie mieli oni swojego kościoła lub choćby kaplicy, w której mogliby się modlić. Postanowił temu zaradzić. – W 1973 r. aż z okolic Myszyńca na Kurpiach przywieziono tutaj chatę, ufundowaną przez Ojca, którą następnie zaadaptowano na kaplicę. Przewożono ją oczywiście w częściach, wykorzystując czas, gdy milicja i SB zajęte były wizytą Breżniewa w Polsce – wspomina Barbara Dembińska z Instytutu.

 

Papieska Choszczówka

W Choszczówce odbywały się zebrania Rady Głównej Episkopatu czy obrady Komisji Maryjnej. Swój ostatni dzień przed wyjazdem na konklawe spędził tu kard. Karol Wojtyła. – Był milczący, w ogóle się nie odzywał, jakby go coś zamurowało – wspomina Urszula Grzelak

 

Kurpiowska kaplica służy okolicznym mieszkańcom do dziś.

Msza Święta jest odprawiana w niedzielę o godz. 10:30.

W pierwsze piątki miesiąca o godz. 18:00.

 

 

 całość  na stronie:

http://www.przewodnik-katolicki.pl/nr/wiara_i_kosciol/prymas_usmiechu.html

 

 

 

 

Instytut Prymasa Wyszyńskiego do 2005 roku nosił nazwę Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła; początkowo był nazywany Ósemką. Tę wspólnotę życia konsekrowanego w świecie tworzą kobiety, które oddają swoje życie Chrystusowi na drodze rad ewangelicznych. Na wzór Maryi i z Jej pomocą pragną służyć swoim życiem Kościołowi i drugiemu człowiekowi. Szczególnym programem ich życia jest Osiem Błogosławieństw (Mt 5, 3-10). Założycielką Instytutu jest Maria Okońska, a współzałożycielem i duchowym ojcem Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski. Instytut powstał w 1942 r., prawa papieskie uzyskał w 1998 r.

 

http://www.instytut-wyszynskiego.pl/

 --------------------------------------------------------------

 http://wyszynskiprymas.pl/

 

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego został erygowany jako kościelna i cywilna osoba prawna dekretem Prymasa Polski Józefa kardynała Glempa z dnia 3 lipca 1993r. Instytut ten jest kontynuacją Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze, który ustanowił Prymas Polski Stefan kardynał Wyszyński 3 maja 1957 r. Celem Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu na Jasnej Górze była pomoc w realizacji dzieła Ślubów Jasnogórskich i Wielkiej Nowenny przed Tysiącleciem Chrztu Polski. Celem istnienia i działania Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego jest zabezpieczenie i upowszechnianie dziedzictwa Prymasa Tysiąclecia. Mądrość jego nauki jest bowiem skarbem nie na jedno pokolenie.

 

 

 

 

Barbara Dębińska odeszła do Pana

 

27 sierpnia 2015 roku w wieku 73 lat odeszła do Domu Ojca Barbara Natalia Dembińska - Ciocia „Latka”:

- członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego,
- świadek życia Założycieli Instytutu Marii Okońskiej

   i Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego,
- wieloletni pracownik w Sekretariacie Prymasa Polski,
- oddana Bogu i serdecznej służbie drugiemu człowiekowi,
- czynnie zaangażowana w ruchu Pomocników Matki Kościoła

   i w Żywym Różańcu,
- żarliwa głosicielka chwały Matki Bożej,

  także poprzez Radio Maryja  i Telewizję Trwam.

 

 

Żyła w myśl zasady „czas to miłość” – "Nasz Dziennik"

 

 

Basiu, do zobaczenia w niebie!
Per Mariam Omnia Soli Deo!

Z miłością, wdzięcznością i modlitwą

Wspólnota Instytutu Prymasa Wyszyńskiego
Rodzina i Przyjaciele

 

 

 

 

 

Śp. Anna Sułkowska
Śp. Anna Sułkowska


Śp. Anna Sułkowska odeszła do Domu Pana

W dniu 24 stycznia 2017 r. odeszła do Pana Anna Maria Sułkowska, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, uczestnik Ruchu Pomocników Matki Kościoła oraz Ruchu Rodziny Rodzin, kierownik Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya. Była absolwentką filozofii chrześcijańskiej na warszawskiej Akademii Teologii Katolickiej ze specjalnością psycholog. Pracowała z młodzieżą i rodzinami w poradni psychologiczno-religijnej na Jasnej Górze i w ruchu „Rodzina Rodzin” w Warszawie.

Wieczny odpoczynek racz dać Jej Panie, a światłość wiekuista niechaj Jej świeci. Niech odpoczywa w pokoju. Amen