Dla dzieci


Bajki, nie bajki, legendy - coś dla dzieci i nie tylko ...

 

 

 

 

"Ludzie Biblii" - cotygodniowe pogadanki

Franciszkanin o. Paulin Sotowski

Radio Niepokalanów - POSŁUCHAJ !

 

* * *

 

 

 

 

 

Wynalazek

(wierszyk Wojtusia)

 

Kto zbudował wynalazek?

ten piękny krajobrazek.

Kto zbudował Słońce i Ziemię?

no i całe istnienie!

Kto wynalazł morze i góry?

no i geometryczne figury!

Kto zbudował Księżyc i gwiazdy na niebie?

i dał biedronce skrzydełka

by przyleciała do Ciebie.

 

 

 

 

 

"Moja Mama"

 

Kto mnie może kochać więcej?

Zmarznę - grzejesz moje ręce,
Zszywasz spodnie, budzisz rano,

 Miód smarujesz mi na chlebie.

Ty mnie kochasz, a ja Mamo
Bardzo, bardzo kocham Ciebie.

 

Wojtek lat 11.

* * *

 

 

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie dziecku rozwija język i wyobraźnię, uczy myślenia, buduje i umacnia więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Zapewnia emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu dziecka, ułatwia naukę w szkole oraz kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie. Czytanie powinno dziecku kojarzyć się z przyjemnością, radością – nigdy z przymusem, karą czy nudą.

 

Czytanie ze zrozumieniem to wysiłek, który u wielu uczniów zaczyna procentować dopiero pod koniec szkoły podstawowej. Wspierajmy dziecko w jego wysiłkach jak najdłużej nie tylko czytając, ale również dobierając wartościową lekturę. Nie rezygnujemy z głośnego czytania dzieciom, nawet gdy już same potrafią dobrze czytać. Rodzice są pierwszymi i najlepszymi nauczycielami czytania dla swoich dzieci.

 

 

 

Zdaniem psychologów należy czytać dziecku codziennie co najmniej 10 – 20 minut.  Ważne jest, aby był to codzienny rytuał czytania. Dobrą porą jest wieczór przed snem. Trzeba wybierać książki ciekawe dla dziecka i wartościowe. Jeżeli dziecko chce, można wielokrotnie czytać tę samą książkę czy wiersz. Codzienne czytanie jest mądrym sposobem spędzania czasu z dzieckiem i najlepszą inwestycją w jego przyszłość.